Szukaj w aktualnościach
w całym serwisie
"Pomorze wobec wyzwań przyszłości" - materiały pokonferencyjne
"Pomorze wobec wyzwań przyszłości" - materiały pokonferencyjne

21 czerwca 2013 roku w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się konferencja „Pomorze wobec wyzwań przyszłości”. Celem konferencji było przedyskutowanie jak odpowiedzieć w regionie na wyzwania w obszarze gospodarki, edukacji, kultury i aktywności społecznej.


Konferencję otworzył Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, zaś wprowadzeniem do dyskusji były następujące wystąpienia:
- Globalna gra gospodarcza – gdzie zmierzają Polska, Unia Europejska i Chiny oraz co może z tego wyniknąć? - prof. Bogdan Góralczyk, Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego, b. ambasador RP w Królestwie Tajlandii
- Skoki w nowoczesność – lekcje i inspiracje - dr Adam Leszczyński, historyk PAN i publicysta społeczno-gospodarczy
- Czy istnieje alternatywa dla rynku – ile ekonomii społecznej? - Piotr Frączak, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

W drugiej części odbyła się dyskusja o lokalnych uwarunkowaniach dla rozwoju Pomorza, w której wzięli udział przedstawiciele administracji, biznesu, nauki i organizacji pozarządowych:

  • Przemysław Kluz, Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej
  • prof. Cezary Obracht-Prondzyński, Uniwersytet Gdański
  • Waldemar Kucharski, Członek Rady Nadzorczej Learnetic
  • Leszek Pankiewicz, Prezes Solwit
  • Jerzy Milewski, Prezes Blirt
  • prof. Małgorzata Sznitowska, Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Adam Krawiec, Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego

W dyskusję aktywnie włączyli się również uczestnicy.

Coraz wyraźniej czujemy, że Pomorze stoi przed koniecznością przyspieszenia rozwoju. Nie stać nas na spokojne doganianie, ponieważ rzeczywistość bardzo szybko się zmienia, a obecnie dokonują się ważne przetasowania geopolityczne. Musimy wyjść poza model, w którym nasz rozwój opiera się na imporcie kapitału i technologii oraz na stosunkowo tanich kosztach pracy. Przed nami istotne wyzwania związane z koniecznością zmiany modelu rozwojowego i przejścia do gospodarki bardziej innowacyjnej.

Jednym z największych wyzwań jest edukacja. Aby przebić szklany sufit i rozwijać innowacyjną gospodarkę potrzebujemy kreatywnych, ambitnych ludzi. To oni mogą stać się kołem zamachowym rozwoju zarówno pomorskich firm, jaki lokalnych społeczności. Potrzebujemy jednak do tego nowej szkoły, która odpowiada na wyzwania przyszłości.

Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i zapraszamy do zapoznania się z materiałami z konferencji.

Relacja filmowa

Prezentacje:

  • dr Adam Leszczyński:
  • Stanisław Szultka:
tagi: konferencja scenariusze rozwoju
Dostępnych zdjęć w galerii 11
pokaż/ukryj

Komentarze

Projekt "Pomorze 20025 - scenariusze rozwoju i kluczowe technologie" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.
© 2009 Instytut Badań Nad Gospodarką Rynkową.
Realizacja: IdealSolutions.pl