Szukaj w aktualnościach
w całym serwisie
Scenariusze Przyszłości - Niemcy, Polska, Rosja i Europa
Scenariusze Przyszłości - Niemcy, Polska, Rosja i Europa

Dnia 02.07.2009r. w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku odbyła się konferencja pt. „Scenariusze przyszłości – Niemcy, Polska, Rosja i Europa”, zorganizowana przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera.


Pierwsza część konferencji dotyczyła scenariuszy przyszłości dla Niemiec i Europy. Jako pierwszy z prelegentów w tej części, głos zabrał dr Heribert Dieter z Niemieckiego Instytutu Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa w Berlinie. W swoim przemówieniu uwagę poświęcił sferze gospodarki i polityki zagranicznej Niemiec. Kolejnym prelegentem, który zabrał głos w pierwszej części konferencji był Minister dr Piotr Serafin, Podsekretarz Stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Minister w swoim przemówieniu skomentował reakcję Europy na kryzys oraz wyraził swoją opinię na temat Strategii Morza Bałtyckiego. Po obu wystąpieniach, rozpoczęła się dyskusja, moderowana przez dr Jana Szomburga.

Druga część konferencji dotyczyła perspektyw rozwoju Rosji i regionu Morza Bałtyckiego, w tematykę której uczestników wprowadził Maciej Dzierżanowski z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Jako pierwszy z prelegentów wypowiedział się prof. Esko Antola, dyrektor Centrum Balticum oraz Katedry im. Jeana Monneta na Uniwersytecie w Turku. Zwrócił uwagę na fakt, iż wiele krajów nadbałtyckich, pomimo wyrażanego przez siebie zainteresowania rozwojem makroregionu bałtyckiego, na dość ograniczoną skalę podejmuje w tym kierunku aktywne działania. Kolejnym prelegentem w tej części był dr Kai Olaf Lang z Niemieckiego Instytutu Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa (SWP) w Berlinie. Swoje wystąpienie skoncentrował wokół zmian, jakie zachodzą w Unii Europejskiej, stosunkom niemiecko – rosyjskim, a także współpracy rozwijanej w regionie Morza Bałtyckiego. Jako kolejny, wystąpił dr Denis V. Kadochnikov z Centrum Leontief’a w Petersburgu, który wskazał na kluczowe czynniki wzrostu Rosji, zmiany jakie zachodzą w kraju w dobie kryzysu oraz przedstawił cztery prawdopodobne scenariusze rozwoju działań w Rosji.

Trzecia część konferencji objęła tematykę rozwoju Japonii i Azji, w której jako jedyny z prelegentów, wystąpił dr Bogumił Hausman ze Szwedzkiej Agencji ds. Systemów Innowacji Vinnova. W swojej prezentacji wskazał m.in. na czynniki sukcesu Japonii w odniesieniu do kształtowania strategii działań dla Polski i Pomorza. Konferencja zakończyła się dyskusją, która skoncentrowała się na tematach budowania współpracy w makroregionie bałtyckim.

Poniżej załączamy prezentacje z koferencji. Zapraszamy do lektury!

B.Hausman

B_Hausman.ppt 1,36 MB

D.Kadochnikov

tagi: Niemcy Polska przyszłość Region Morza Bałtyckiego Rosja scenariusze Unia Europejska

Komentarze

brawo!!
autor: Joachim (Piątek 14 Sierpień 2009)
Witam,

Artykuł mnie bardzo zainteresował. Jeśli w przyszłości będą organizowane takie konferencje z chęcią przyłączylibyśmy się.

Pozdrawiam,
Joachim
prawie to samo
autor: mikolaj (Wtorek 11 Sierpień 2009)
bylem jzu kiedys na takiej prezentacji, troche podobnej do tej
ciekawy temat
autor: Andrzej R. (Wtorek 28 Lipiec 2009)
Bardzo ciekawy temat. Szkoda, że dopiero teraz wszedłem na tą stronę.
do radek
autor: Swój :) (Poniedziałek 13 Lipiec 2009)
Moim zdaniem wszystko jest zrozumiałe, aż tak angielski nie jest potrzebny aby zrozumieć temat. Poza tym kto interesuje się tym temat będzie doskonale wiedział co dokładnie jest przedstawione w materiale nawet jeśli nie do końca zna dobrze język angielski.
Pozdrawiam
...
autor: radek (Niedziela 12 Lipiec 2009)
może się powtarzam ale szkoda, że jest tylko po angielsku, fajnie byłoby poczytać dokument po polsku
hausman
autor: Swój :) (Środa 08 Lipiec 2009)
Ciekawe...
Projekt "Pomorze 20025 - scenariusze rozwoju i kluczowe technologie" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.
© 2009 Instytut Badań Nad Gospodarką Rynkową.
Realizacja: IdealSolutions.pl