Szukaj w aktualnościach
w całym serwisie
W kierunku nowej wizji rozwoju Polski i Pomorza
W kierunku nowej wizji rozwoju Polski i Pomorza

Czy dotychczasowy rozwój oparty o import kapitału z zewnątrz – kredyty, inwestycje zagraniczne, fundusze europejskie – wyczerpuje się i potrzebujemy nowego impulsu rozwojowego? W jaki sposób możemy uciec z pułapki „średniego dochodu” i prostego podwykonawcy, a przejść do tych, którzy opierają swój rozwój o innowacje i kreatywność? Gdzie leży klucz do takiej zmiany?


Między innymi na te pytania starali się znaleźć odpowiedź uczestnicy dyskusji podczas sesji „W kierunku nowej wizji rozwoju Polski i Pomorza”, która odbyła się 11 maja 2013 roku w trakcie VI Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego na Politechnice Gdańskiej.

Dyskusję moderował Stanisław Szultka, a udział w niej wzięli:

  • dr Mirosław Gronicki, Minister Finansów w latach 2004 – 2005
  • prof. Dariusz Filar, członek Rady Polityki Pieniężnej w latach 2004–2010
  • prof. Henryk Krawczyk, Rektor Politechniki Gdańskiej
  • Arkadiusz Śmigielski, Prezes Zarządu OptiNav sp. z o.o.
  • Maciej Grabski, Prezes Zarządu, Business Angel Seedfund
  • dr Radomir Matczak, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
  • Tadeusz Aziewicz, Poseł na Sejm RP
  • prof. Dariusz Rosati, Poseł na Sejm RP, Minister Spraw Zagranicznych w latach 1995–1997

Uczestnicy dyskusji podkreślali, że Polska i Pomorze muszą zmienić swój model rozwojowy – przejść od naśladownictwa i importu technologii do własnej kreacji. Rozwój powinien być oparty o wewnętrzny potencjał innowacyjności i kreatywności.

Zwrócono uwagę, że kluczowym elementem jest budowa kapitału społecznego. Innowacje wymagają, obok odpowiedniego otoczenia formalno-prawnego, działania mechanizmów o charakterze społecznym tj. zaufanie czy otwartość. Mirosław Gronicki zaznaczył, że istotną kwestią jest także oszczędzanie, które powinno być podstawą gromadzenia kapitału oraz inwestowania w rozwój i komercjalizację rodzimej myśli technologicznej. Z kolei Maciej Grabski zwrócił uwagę, że rolę liderów zmian mogą pełnić duże pomorskie firmy tj. Lotos, Energa.

tagi: Pomorze rozwój wizja rozwoju

Komentarze

Projekt "Pomorze 20025 - scenariusze rozwoju i kluczowe technologie" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.
© 2009 Instytut Badań Nad Gospodarką Rynkową.
Realizacja: IdealSolutions.pl