Szukaj w aktualnościach
w całym serwisie
Przyszłość Gdańska w kontekście przyszłości Pomorza. Scenariusze rozwoju

Jakie jest miejsce dla Gdańska w rozwoju Pomorza oraz co będzie kluczową specjalizacją Gdańska za kilkanaście lat i jakie miejsce będzie zajmował w Europie i na świecie. Takie pytania stawiali sobie uczestnicy dyskusji podczas panelu „Przyszłość Gdańska w kontekście przyszłości Pomorza. Scenariusze rozwoju” będącego częścią konferencji „Zarządzanie metropoliami XXI wieku“, który odbył się w dniach 26-27 listopada 2012 roku w Gdańsku.


Rozmowa poruszyła także takie zagadnienia jak:

 • Czy możemy i powinniśmy liczyć na rozwój w oparciu o impuls rozwojowy z zewnątrz, w tym inwestycje zagraniczne, fundusze strukturalne itp.?
 • Na ile niezbędna i skuteczna może być strategia oparcia rozwoju głównie na zasobach wewnętrznych – rodzimych przedsiębiorstwach, ośrodkach naukowych itp.?
 • Jak przewidywane scenariusze dla Pomorza wpisują się w obecne strategie, zarówno Miasta jak i podmiotów gospodarczych i naukowych funkcjonujących w regionie?

Dyskusja bazowała na scenariuszach rozwoju wypracowanych w ramach projektu foresight Pomorze 2030:

 1. 1. Lotniskowiec Azji
 2. 2. Jezioro Bałtyckie
 3. 3. Rodzima Przedsiębiorczość
 4. 4. Zapomniane Peryferium

Dyskusję podczas panelu moderował Stanisław Szultka, a w dyskusji udział wzięli:

 • Maciej Grabski, Prezes Zarządu, Business Angel Seed Fund
 • Alan Aleksandrowicz, Prezes Zarządu, Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego
 • prof. Tomasz Szlendak, Dyrektor Instytutu Socjologii, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
 • Stefan Dunin-Wąsowicz, Wiceprezes Zarządu, BPI Polska
 • Waldemar Tlaga, Kierownik Działu BR Alarmtech Polska Sp. z o.o.
 • prof. nadz. dr hab. Tomasz Bączek, Prorektor ds. Nauki, Gdański Uniwersytet Medyczny
 • Michał Wroczyński, Prezes Zarządu, Fido Intelligence Sp. z o.o.
 • Zbigniew Skuza, Z-ca Dyrektora Muzeum Wsi Radomskiej
 • Paweł Orłowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego

Gdańsk z racji swojego położenia powinien traktować morze jako atut zarówno w kształtowaniu jakości życia, jak i rozwoju gospodarki.- Bałtyk nie jest wyłącznie szlakiem komunikacyjnym – zaznaczył Stefan Dunin-Wąsowicz.

Z kolei Alan Aleksandrowicz podkreślił, że kluczem do sukcesu powinno być zróżnicowanie gospodarcze, które zapewni elastyczność w szybko zmieniającej się rzeczywistości. Jego zdaniem przyszłość Gdańska należy kształtować wykorzystując zarówno impulsy rozwojowe z zewnątrz (np. centra usług), jak również wewnętrzne zasoby regionu np. przemysł morski, chemiczny, paliwowo-energetyczny.

Waldemar Tlaga, na podstawie swoich doświadczeń, szansy dla Gdańska upatruje we współpracy w obrębie „Jeziora Bałtyckiego”. Uważa, że kraje skandynawskie mogą być alternatywą dla kontaktów z Azją, ponieważ cechują się dużą chłonnością technologiczną i są otwarte na świat.

Paneliści zwrócili uwagę, że obecnie nie tylko niskie koszty pracy mogą przyciągnąć biznes. Kluczową rolę odgrywają również takie czynniki jak kultura i wysoka jakość życia.

W kontekście przyszłości Gdańska, istotną kwestią jest budowa kapitału ludzkiego, niezależnie od tego, który scenariusz rozwoju będzie realizowany. Zawsze będą potrzebni kompetentni, kreatywni i otwarci ludzie.

tagi: gdańsk pomorze rozwój scenariusze

Komentarze

Projekt "Pomorze 20025 - scenariusze rozwoju i kluczowe technologie" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.
© 2009 Instytut Badań Nad Gospodarką Rynkową.
Realizacja: IdealSolutions.pl